Sultan Murat

warning: Creating default object from empty value in /home/zehirli/domains/zehirli.org/private_html/hurrem/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

HEY SULTAN MURÂD’IM VÂ’DEN YAKIN GELDİ!

1451 yılında Edirne’ye bahar erken gelmiştir. Sultan II. Murad Han, bir ikindi vakti Meriç Nehri’nin ortasındaki “Kirişçi” adasında tenezzühe (gezintiye) çıkar. Taze çimenler, kardelenler, bahar yağmurlarıyla yıkanmış toprak kokuları ve çağıldayan ırmağın huşû’ veren sesi... Yanında yalnız İshak Paşa vardır. Bir müddet etrafı seyreder ve Paşa’ya seslenir:

— İshak!Tabiatın güzelliğine bak. İnsan burada kendini dünyadan ayrılmış gibi hissediyor.Doğrusu içimi şu tabiata karşı bir hasret ateşi kapladı.

İshak Paşa:

4. MURAD'IN DEHŞET VERİCİ «DARP ATIŞI»

IV. Sultan Murâd Han'ın da okçuluk alanında ilgi çekici bir rekoru bulunuyor. Devrin ünlü padişahı bu rekorunu, «darp atışı» adı verilen kalın cisimleri okla delmede elde etti.

Hint İmparatoru Timuroğlu Şah Cihan tarafından kendisine elçisi Emir Zarif Bey ile armağan olarak gönderdiği «Ok işlemez ve kılıç kâr eylemez» diye övgüyle sunulan fil kulağından yapılma ve üzeri gergedan derisiyle kaplı son derece kavî bir kalkanı IV. Sultan Murâd, Musul'da yapılan tören sırasında elçinin gözleri önünde bir ok atışıyla delerek akıllara durgunluk vermişti.

Darp atışlarında son derece usta olduğu bilinen IV. Sultan Murâd, yine ok atışlarıyla delik deşik ettiği 12 zırhı da Mısır halkına gözdağı vermek üzere Kahire Kalesi'nin kapısı üzerine astırmıştı.

1988-01-09
Fazilet Takvimi

İçeriği paylaş

Son yorumlar

Anket

Muhteşem yüzyıl dizi neden sıkıcı hale geldi?: