İstanbulun fethi

warning: Creating default object from empty value in /home/zehirli/domains/zehirli.org/public_html/hurrem/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

BU PÎR’E HÜRMETİM İHTİYARSIZDIR

Fâtih Sultan Mehmed Hân (k.s.) İstanbul’u fethetmek suretiyle Osmanlı Devleti’nin Asya ve Avrupa toprakları arasındaki birliğini tesis etmiştir. Çünkü o güne kadar devlet, gövdesinden ikiye ayrılmış halde idi. Hz. Fâtih, fetih öncesinde Boğazkesen Hisarı’nı 4,5 ay gibi kısa bir sürede inşa ettirdi. Böylece Yıldırım Hân’ın yaptırdığı Güzelce Hisarı ile İstanbul Boğazı iki yandan kontrol altına alınmış oldu.

Akşemseddin (k.s.) hazretleri, fetih öncesinde Sultan’a

“Cihâda var, ben de seninle bile gelirim!..”

“Siz, sizi sâir halk gibi zannetmiyesüz. Islâh-ı memleketten gayrı nesneye iştigâl göstermeyesüz!..” diyordu.

Muhteşem Fatih dizisi geliyor mu?

Muhteşem Yüzyıl dizisi fıtınalar koparırken gündeme yeni bir söylenti düştü. Tartışmalı Muhteşem yüzyıl dizisinin ardından Fatih Sultan Mehmet ve Abdülhamid'in de hayatı dizi olacakmış. Peki bu söylentiler nereden çıktı, aslı var mı?

İşte tüm bu soruların cevabı Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar'ın bugünkü köşe yazısındaydı. Tayyar dizi kodları ile ilgili yazdığı yazının içerisinde Habertürk'te Murat Bardakçı ve Fatih Altaylı arasındaki diyaloğa dikkat çekiyor. Tayyar'a göre dizinin senaristi Meral Okay da bu tür dizilerinin arkasının geleceğini söylüyor.

Tayyar'ın bugünkü yazısından ilgili bölümler:

Son yazımda "Muhteşem Yüzyıl" dizisine ilişkin eleştirileri kritik ederken kimi sinema filmleri veya TV dizilerinde "gizli kodlar" olduğuna dikkat çekmiştim.

İçeriği paylaş

Son yorumlar

Anket

Muhteşem yüzyıl dizi neden sıkıcı hale geldi?: